27 01 2013

ÜNİTE 4:ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI

 

ÜNİTE 4:ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI

DOĞAL KAYNAKLAR VE EKONOMİ

               Ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan yer altı ve yer üstü zenginliklerimize doğal kaynaklar veya ülkemizin kaynakları denir.Bunlar Maden,Toprak,Su,Orman dır.Doğal kaynaklar ekonomik gelişmenin önemli sebebidir.Bir ülkedeki ekonomik faaliyetlerin gelişmesi ve fazla olması o ülkedeki doğal kaynaklara bağlıdır.

Ekonomik Faaliyetler:İnsanların geçimlerini sağlamak için para kazanmak amacıyla yaptıkları faaliyetlere ekonomik faaliyetler denir.Bunlar;A) Sanayi  B) Tarım  C) Hizmet       D)Ticaret         D)Madencilik    E)Turizm   F)Hayvancılık   G)Ormancılık      H)Ulaşım

          Bir  ülkenin sahip olduğu doğal kaynaklar  o ülkedeki ekonomik faaliyetleri etkiler.Ayrıca ekonomik faaliyetler bir ülkenin her yerinde aynı değildir.Bazı yerlerde sanayi çok iken bazı yerlerde tarım,madencilik veya hayvancılık çok olabilir.                                                                                        

  DOĞAL KAYNAK-EKONOMİK FAALİYET İLİŞKİSİ

DOĞAL KAYNAKLAR

TOPRAK

MADEN

SU

ORMAN

Hayvancılık

Tarım

Madencilik

Demir-Çelik sanayi

Balıkçılık

Deniz Turizmi

Ormancılık

Kağıt-Mobilya  San

               

 

 

DOĞAL KAYNAK-EKONOMİK FAALİYET İLİŞKİSİ

SU

DENİZ

BALIK YAĞI FABR.

BALIKÇI

KAYNAK

BALIKÇILIK

SANAYİ

TİCARET

ÜLKEMİZDE EKONOMİK FAALİYETLERİ ETKİLEYEN SEBEPLER

A)Coğrafi sebepler ( Doğal Kaynaklar ):Doğal kaynaklar(toprak,Maden,Orman)İklim,Yerşekilleri,Akarsular ekonomik faaliyetleri etkiler.

*Farklı iklimlerin olması farklı tarım ürünlerinin yetişmesi , satılmasını(Ticaret) ve fabrikasının olmasını(Sanayi ) sağlar.

*Düz ve verimli ovalarının çok olması tarım faaliyetinde gelişmesini sağlar.

*Etrafının denizlerle çevrili olması deniz turizmini ve balıkçılığı etkiler

*Doğusunun yüksek dağlık yer olması buralarda hayvancılık yapılmasını etkiler.

*Kıyı bölgelerimizin bol yağmur alması ormancılığın gelişmesini sağlamıştır.

*Akarsularımızın çok olması elektrik enerjisini etkilemiştir.

*Çeşitli ve bol madenlerin olması sanayiyi etkilemiştir.

B)Teknolojik Gelişmeler:Bir ülkede teknolojinin gelişmesi  ve artması bu alandaki yatırımları yani fabrikaları da arttırır.Bu durumda insanlara yeni iş alanlarının açılmasını sağlar.Cep Telefonu,Bilgisayar,Elektronik diğer aletlerin tüketiminin artmasına bağlı olarak bu alandaki fabrika ve dükkanların da sayısı artmıştır.

C)İhtiyaç ve İstekler:İnsanların sağlık,yiyecek,giyecek, eğitim ve ulaşım gibi ihtiyaçları ekonomik faaliyetleri etkiler.Sağlığına daha fazla önem veren ülkelerde hastaneler daha fazladır.Eğitime önem veren yerlerde okul,dershane sayısı fazladır.Bir ülkedeki insanların yemek kıyafet istek ve ihtiyaçlarına göre yatırım yapılır.Örneğin;Türkler konserve ve turşu isteyen,seven bir millettir bu yüzden bizde bunları üreten tesisler daha fazladır.Ama bu istek ve ihtiyaç Çin’de başka olduğu  veya istenmediğinden başka bir ürüne yönelik yatırım yapılabilir.

D)Devletin Katkısı: Devlet özellikle hizmet sektöründe aldığı çalışanlar(öğretmen,doktor,polis,memur vb.)ile ekonomiyi etkiler.Ayrıca devlet ekonomik faaliyetleri teşvik(ödüllendirmek) ederek bu faaliyetlerin kendisinin istediği yerde gelişmesini sağlar.Ayrıca devlet ekonomik faaliyetlerde çalışanların haklarını korumak için kanunlar yapar.

 

 

 

                  EKONOMİK FAALİYETLER TABLOSU

TARIM

HİZMET

SANAYİ

ZİRAAT( TARLA )

HAYVANCLIK

ULAŞIM

TİCARET

TURİZM

EĞİTİM

SAĞLIK

MAKİNE

GIDA

MADEN

KİMYA

TOPRAK-ÇİMENT

TEKSTİL-DERİ

ORMAN ÜRÜN.

OTOMOTİV

                             


TARIM-HAYVANCILIK:

        Toprak sanayide hammadde olmasının yanı sıra tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin de vazgeçilmez kaynaklarından birisidir.Seramik,Fayans,kiremit,tuğla ve çimento üretiminde kullanılır.

Tarım:Toprağa ürün ekme,biçme ve toplama faaliyetlerine tarım (Ziraat)denir.Ülkemiz topraklarının % 33 ü ekili-dikili arazidir.Ülkemiz bir çok ürün çeşidini yetiştiği bir ülkedir.

Tarımı etkileyen faktörler: 1-İklim(yağış,sıcak,nem,rüzgar

vb)  2-Yerşekilleri  ( yükseklik,düzlük,,ovalık, vb)   3-Toprak   

Tarımda Verimi Etkileyen Faktörler: A)Sulama   B)Gübreleme  C)İlaçlama D)Toprak Analizi  E) Makineleşme  F)Çiftçinin Eğitimi  G)Kaliteli Tohum  H)Pazarlama

Tarıma katkı sağlayan kuruluşlar: * Tarım ve Köy işleri Bakanlığı *Ziraat Bankası  *Devlet Su İşleri ( DSİ)  *Tarım Kredi Kooperatifleri  *Toprak Mahsülleri  Ofisi(TMO)  *Çaykur  *Fiskobirlik

Tarım Ürünlerinin Gruplandırılması

A)Tahıllar(Hububatlar):Ülkemizde en çok ekilen-dikilen ürün grubudur.Buğday,Arpa,Çavdar,Mısır,Pirinç

B)Baklagiller: Bakla,Mercimek,Nohut,Fasulye           

C)Sanayi Bitkileri: Çay,Şekerpancarı ,Tütün,Zeytin  Ayçiçeği, Pamuk

D)Meyveler: Elma,Armut,Ayva, Kayısı,Üzüm, İncir,Fındık,Trunçgiller(Mandalina,Portakal,Greyfurt)

E)Sebzeler: Domates,Biber,Patlıcan,Ispanak vb. 

 

Bölgelerimize Göre Tarım Ürünleri

*Karadeniz Bölgesi: Bol yağışlı bir iklim vardır.Bu bölgede Mısır,Fındık,Çay,Tütün,Ayçiçeği,Pirinç çok yapılır.

*Marmara Bölgesi: Üç iklimde görülür .Fındık, Ayçiçeği Pirinç,Zeytin,Buğday

*Akdeniz Bölgesi: Ilıman Akdeniz iklimi vardır. Pamuk,Sebzecilik,Muz,Soya Fasulyesi,Turunçgiller

*Doğu Anadolu Bölgesi: Karasal İklim vardır. Buğday,Arpa,Çavdar,Şekerpancarı,Kayısı

*Güneydoğu Anadolu Bölgesi:Mercimek,Pamuk,Zeytin, Antep Fıstığı

*İç Anadolu Bölgesi:Karasal İklim vardır. Buğday, Arpa, Şekerpancarı yetiştirilir.

NOT:Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan verimli ovaları(Harran,Suruç vb)sulama projesine Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP) denir.Bu proje ile bölgede daha önce yetişmeyen ve su isteyen ürünler yetiştirilmeye başlanmıştır.(Pamuk,Tütün,Mısır vb)

NOT:Yaz sebzelerini kışın özel alanlarda yetiştirmeye seracılık denir.Ülkemizde en çok seracılık kışların daha ılık geçtiği Akdeniz Bölgesinde yapılır.

 

 

 

 

 BAZI TARIM ÜRÜNLERİNİN YETİŞTİRİLDİĞİ YERLER

1-BUĞDAY   2-MERCİMEK  3-ZEYTİN  4-SERACILIK 5-ARPA   6-PAMUK  7-AYÇİÇEĞİ  8-FINDIK 9-MISIR  10-ŞEKER PANCARI  11-İNCİR  12-HAŞHAŞ-KETEN KENEVİR  13-PİRİNÇ(ÇELTİK)  14-TURUNÇGİLLER   15-ÜZÜM  16-KOYUN   17-SOYA FASULYESİ  18-TÜTÜN  19-ÇAY-MUZ-ANTEP FISTIĞI  20-KIL KEÇİSİ-TİFTİK KEÇİSİ-SIĞIR

 

 

 

 

 

HAYVANCILIK

Ülkemiz sahip olduğu yüksek düzlükler,geniş mera ve otlaklar,deniz ve akarsular hayvancılık imkanları yüksektir.

A)Büyükbaş Hayvancılık:Yağışların bol olduğu mera ve otlakların çok olduğu Karadeniz  bölgesi ile Erzurum-Kars yaylasında çok yapılır.Eti,Sütü ve Derisi için yapılır.

B)Küçükbaş Hayvancılık: Yağışın az ve bozkırların olduğu  yerlerde yaygındır.Koyun İç Anadolu,Güneydoğu Anadolu,Kıl Keçisi Akdeniz,Tiftik Keçisi ise İç Anadolu bölgesinde çok yapılır.Eti,sütü,derisi ve yünü için yapılır.

C)İpek Böcekçiliği: İpekli dokumada kullanılan ipek, dut ağaçlarının yaygın olduğu Bursa ve Bilecik’te çok yapılır.

D)Arıcılık: Çiçeklerin ve çam ormanlarının olduğu yüksek kesimlerde yapılır.Artvin,Kars,Hakkari,Ordu,Muğla

E)Kümes Hayvancılığı: Tüketim çok olduğu için büyük şehirlerin kenarlarında yapılır.Marmara bölgesinde çoktur.

F)Balıkçılık:Balıkçılık daha çok Doğu Karadeniz ve Marmara denizin de yapılır.

Su insanlar için vazgeçilmez bir hayat kaynağıdır.Su tarih boyunca insanların her zaman yerleşim yeri seçiminde önemli olmuştur.Ülkemiz komşularına göre su bakımından zengindir.Sulardan şu şekilde ekonomik faydalanırız.

 • Çevremizde denizlerin olması ve İstanbul ve Çanakkale boğazlarına sahip olmamız deniz ulaşımını etkiler.
 • Deniz,göl ve akarsuların çok olması balık avcılığını olumlu etkiler.Balıkların % 90 denizlerden (Doğu Karadeniz ve Marmara’da) % 10 akarsu ve göllerden yapılır.
 • Ülkemizde su sporları(rafting,kano,su kayağı) imkanları çoktur.En önemlisi Çoruh Nehri’dir.
 • Türkiye Sıcak su kaynakları bakımından dünya 7.,Avrupa 1.dir.İzmir,Afyon,Denizli,Ankara,Kütahya da sıcak şifalı sular vardır.
 • Özellikle uzun güneşlenme ile Akdeniz kıyıları turizm bakımından ekonomiye önemli katkı sağlar.
 • Akarsular üzerine kurulan barajlar sayesinde hidroelektrik enerji elde edilir.Bu alanda Avrupa 3.dür.
 • Son yıllarda akarsularımızda kültür balıkçılığı yapılır.Özel havuzlarda balık yetiştirilmesidir.

Bizim için ve diğer canlılar  bu kadar önemli değeri olan suyu dikkatli kullanmalı,israf etmemeliyiz.Banyoda,diş fırçalarken,Bozuk muslukları tamir ettirterek, vb yöntemlerle sularımızı daha dikkatli kullanabiliriz.

MADENCİLİK

        Yer altında kendiliğinden oluşan doğal kaynaklara maden denir.Madenin yeraltında bulunan miktarına REZERV denir.Madenler yeraltından çıkarıldığı gibi kullanılamaz işlemlerden geçirilirler.Ülkemiz zengin yer altı kaynaklarına sahiptir.Atatürk tarafından madenleri araştırmak amacıyla ‘’Maden Tetkik Arama Enstitüsü’’ kurulmuştur.Türkiye Maden üretiminde dünya 28.,Çeşitliliğinde dünya 10. dur.Dünyada bulunan 90 madenin 77 tanesi Türkiye’de vardır.

      Yaşamı kolaylaştıran birçok eşya(kaşık,Tv,bilgisayar otomobil vb) madenlerden yapılır.Ülkelerin gelişmelerini sağlar.Madene dayalı sanayi ile büyük gelir elde edilir.Başka ülkelere satılarak gelir sağlanır.Madenciliğin Türkiye’ye katkısı % 1,2’dir.

Başlıca Madenler:

Bor: En çok Türkiye’dedir.Bigadiç, Susurluk (Balıkesir)Seyitgazi(Eskişehir), Emet ( Kütahya) da çıkarılır. Jet ve roket yakıtı, cam, elyaf, porselen, lehim, fotoğrafçılık ve deterjan gibi birçok alanda kullanılır.

Krom:Fethiye, Köyceğiz, Milas (Muğla)Guleman (Elazığ) da çıkarılır. Demir çelik sanayinde çeliğin sertleştirilmesinde ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır.

Bakır: Murgul ( Artvin) Küre (Kastamonu) de çıkarılır. Elektrik ve elektronik sanayinin ham maddesidir. Çıkarılan bakır Samsun ve Murgul bakır işletmelerinde işlenmektedir.

Demir:Hekimhan(Malatya), Divriği (Sivas), Eymir (Balıkesir), Simav( Kütahya) çıkarılır. Demir çelik sanayinin ham maddesidir. Buralarda çıkarılan demirler İskenderun, Ereğli ve Karabük demir-çelik fabrikalarında işlenir.

Boksit: Alüminyumun hammaddesidir. Çıkarılan boksit Konya Seydişehir Alüminyum tesislerinde işlenir.

Civa: Ödemiş(İzmir) de çıkarılır. Sıvı halde bulunan tek madendir. Eczacılıkta kullanılır.

Enerji Veren Madenler

a)Taşkömürü:Zonguldak ve çevresinde çıkarılır.Evlerde ve sanayide  ve elektrik üretiminde kullanılır.

b)Linyit: Ülkemizde çok bulunur.Ama enerjisi azdır.Ege bölgesinde çoktur.Daha çok termik santrallerde elektrik üretiminde kullanılır.

c)Petrol: Dünyanın en önemli enerji kaynağıdır.Ülkemizde çok az vardır.Güneydoğuda Batman,Siirt ve Adıyaman’da çıkarılır.Sanayide,Elektrik üretiminde,plastik sanayinde,otomobillerde kullanılır.Ülkemizde 5 tane rafineri (petrol arıtma ) vardır.İzmir(Aliağa),Mersin (Ataş),Kırıkkale(Orta Anadolu),İzmit(İpraş),Batman(Batman) petrol rafinerileri vardır.

d)Doğalgaz: Ülkemizde neredeyse hiç yoktur.Sadece Kırklareli’nde az çıkarılır.Evlerde ısınma,Sanayide,Elektrik üretiminde kullanılır

e)Uranyum:Nükleer enerjide kullanılır.

  Enerji Türleri

1-Termik Enerji:Petrol,kömür,linyit veya doğalgazın yakılarak elde edilen enerjiye denir.

2-Hidroelektrik enerji:Su üzerine kurulan barajlardan elde edilen enerjidir.Ülkemiz bu enerjide zengindir.Bir çok barajımız vardır.

3-Nükleer Enerji:Uranyumun parçalanması ile elde edilir.Çok güçlü bir enerji kaynağıdır.Türkiye’de henüz Nükleer santral yoktur.

4-Güneş Enerjisi:Temiz ve çevreye zararlı değildir.Özellikle Akdeniz bölgesinde bu enerji çoktur.

5-Rüzgar Enerjisi:Ülkemizde rüzgarın çok olduğu deniz kenarlarında çoktur.Temizdir.

6-Jeotermal Enerji:Yeraltında bulunan sıcak suyun kullanılması ile elde edilir.Ege bölgesinde yaygındır.

 

 

 

 

ORMANCILIK

                   Büyük ağaç topluluklarına orman denir.Ülkemizin % 27 si ormanlarla kaplıdır. Orman bakımından en zengin bölgemiz “Karadeniz Bölgesi”dir. Ormanlarımızın büyük bir kısmı deniz kıyılarındadır.(Nemden ve yağış dan  dolayı)

Ormanın Faydaları:

1-Sanayide hammadde(kağıt) ve yakacak olarak yararlanılır. 2-Reçine,Sığla yağı, ve palamut gibi orman ürünleri üretilir.Bu ürünler kozmetik,gıda ve ilaç sanayinde kullanılır..3-Kereste inşaat sektöründe olmak üzere maden direği,mobilya,sunta ve parke yapımında kullanılır.4-Doğal çevreye bir çok faydası vardır. * Yer altı sularını zenginleştirir.  *Yağış miktarının artmasını sağlar.   * Hava kirliliğini önler.   * Doğal güzellikler sağlar.   *Sıcağı ve soğuğu dengeler.  *Erozyonu engeller.    * Çevreyi güzelleştirir    * Gezme ve dinlenme yeridir.    

   Çevreye katkılarının yanında ekonomimize de büyük katkıları olan ormanlar insanlar için önemli bir iş kapısıdır.Ancak son yıllarda bu doğal kaynak hızla azalmaktadır.Çünkü her yıl binlerce hektar alan yanmakta ve kağıt israfları sonucu yeni ağaçlar kesilmek zorunda kalmaktadır.

YATIRIM VE PAZARLAMA PROJESİ( SANAYİ )

Sanayi:Hammaddelerin fabrika veya tesislerde işlenerek insanların kullanımına sunulmak için pazarlanmasına sanayi(Endüstri) denir.Her yerde sanayi yapılamaz.O bölgenin bazı özellikleri sanayinin çok yada az olmasını etkiler.Örneğin:İstanbul ile Sivas’taki sanayi durumu aynı değil.

Sanayiyi etkileyen faktörler:

*Yerşekilleri     *İklim           *Nüfus         *Doğal kaynaklar  

         Özellikle bir  yerdeki coğrafi özellikler sanayiyi etkiler.Bunun dışında bir fabrika yada tesis açılırken şu şartlar gereklidir.a)Hammadde      b)Ulaşım     c)Makine    d)İşgücü     e)Sermaye   f)Enerji     g)Pazarlama

Not:Yatırım ve pazarlama projesi yapılırken yatırımın yapılacağı yerin coğrafi özelliklerinin(yerşekili,İklim,ulaşım) iyi bilinmesi gerekir.Örneğin iklimin uygun olmadığı ve dağlık bir bölgede otomotiv fabrikası kurmak üretilen ürünün çok pahalı olmasına sebep olur.

           Öncelikle yatırımı hammaddenin bol olduğu  yere yapmak önemlidir.(Rize de çay fabrikası,Kars da süt tesisi,Adana da dokuma fabrikası,Konya da un Fabrikası,Tekirdağ da yağ fab,Karadeniz de kağıt fabrikası gibi).

           Ancak bazen hammaddenin olmadığı yerlere de yatırım yapılabilir.Nüfus,Enerji,Pazarlama gibi faktörler değerlendirilerek başka bir yere yatırım yapılabilir.Örneğin,Dondurma tesisi için sütün çok olduğu Karadeniz veya Erzurum-Kars yerine nüfusun çok olduğu daha kolay pazarlanabilecek İstanbul,Ankara veya İzmir’in kenarına yapılabilir.

ÖRNEK YATIRIM VE PAZARLAMA PROJESİ

Projenin adı: Geri Döşüme Gönder Herkes  Kazançlı Çıksın

Projenin Amacı:Ülkemizin kalabalık bir ülke olduğunu düşünürsek bu kadar insanın kağıt,plastik,cam,demir vb atıkları da fazla olmaktadır.Bu proje ile bu atıkları toplayarak hem çevrenin  fazla kirlenmemesini sağlayacağım,hem de bu ürünleri geri dönüşüme kazandırarak daha fazla israf yapılmasını önleyeceğim.Böylece bu işten be dahil ,vergi alacak olan devlet ve daha bir çok kişi kazançlı çıkacak.

Yatırımın Yeri:Bu yatırımın en önemli şartı hammaddeye yakın olmaktır.Yani cam,kağıt,plastik atıklara.O zaman bunları nerelerde daha çok ulaşabilirim.Tabi ki nüfusun çok olduğu büyük şehirlerde atıklarda çok olacaktır.Ben bu yatırımımı İstanbul’a yapacağım.

Pazarlama:Bu işi için daha çok atık gelmesi için daha fazla işçi çalıştırmak veya etraftan gelen atıkları daha hızlı almak gerekiyor.Atıklar tesiste ayrıldıktan sonra hangi alandaki fabrikalar tarafından hammadde olarak işleniyorsa o fabrikalara satılacak.

VERGİ

               Devletin bize sunduğu hizmetlere harcamak için doğrudan veya dolaylı olarak bizden aldığı paraya denir. Alınan vergilerle bize yol-köprü-hastane-okul v.b leri yapılır.Vergi herkesten eşit olarak alınmaz kazancına göre alınır devlet her türlü hizmet ve kazançtan vergi alır. Vergi vermek,Askerlik yapmak,oy kullanmak ve kanunlara uymak gibi bir vatandaşlık görevidir.

                Eğer vergileri ödemelerde sıkıntı çıkar yada insanlar  vergi kaçırırlarsa devlet yapması gereken hizmetleri yapamamaya başlar.

Başlıca Vergi Çeşitleri   

Gelir Vergisi: Kazanca göre alınır herkesten eşit alınmaz

Katma değer vergisi: Aldığımız ürünlerin fiyatının içinde var olan vergidir bu yüzden fiş almalıyız

Motorlu taşıtlar vergisi: taksi-minübüs v.b lerinden alınır

Özel tüketim vergisi.Haberleşme-beyaz eşya gibi lüx kabul edilen ürünlerden alınır,

Veraset ve intikal vergisi:Miras-tapu değişimi gibi işlerden alınır

İletişim vergisi: telefon-internet v.b iletişimden alınır

Akaryakıt vergisi: Akaryakıttan alınır

DÜNYA ALARM VERİYOR !

             Toprak,su,madenler,ormanlar ve enerji kaynakları doğal kaynaklardır.Bunlar insanların ve bütün canlıların yaşamı bu kaynaklara bağlıdır.Biz insanlar tarih boyunca ihtiyaçlarımız için bu kaynakları hem kullandık ve kullanıyoruz hem de yaşadığımız çevreyi değiştiriyoruz.Ancak şunu bilmeliyiz ki bu kaynaklar sınırsız değildir.Bugün de bu kaynakları hızlı bir şekilde bilinçsizce tüketmeye devam ediyoruz.

        Dünya milyarlarca(6,5 milyar) nüfusuyla hızla artmaktadır.Şu an kullandığımız bir çok kaynak ileride tükenecektir.

           *İleride açlık ve susuzluk insanları bekleyen en büyük tehlikedir.

           *Tarım topraklarının gittikçe azalmasına karşın bu dünya ileride daha fazla insanı nasıl doyuracaktır.?

            *Tatlı ve kaynak sularının hızla tüketilmesi ile yıllar sonra balığın tadının ne olduğunu bilebilecek miyiz?

            *Çevreye bıraktığımız her türlü çöp(elektronik,kimyasal,plastik,cam vb.) ile doğanın bunlarla nasıl mücadele edeceğini düşünüyoruz?

      NOT: Ülkemizde aynı tehlikeler altında bulunmaktadır.Gittikçe yaygınlaşan kimyasal gübreleme,ilaçlama,ormanların yakılması veya yok edilmesi,suların dikkatsizce kullanılması,göl ve akarsuların tarla sulamalar yolu ile kurutulması,sularımızda zehirli atıkların artması,madenlerimizin israf edercesine harcamamız Türkiye için de aynı tehlikenin geldiğini gösteriyor.

  Çözüm: Bitmeyecekmiş gibi görünen  bu doğal kaynaklar bizim bilinçsizce davranışlarımız yüzünden tüketilmektedir.Sağlıklı bir yaşam temiz bir doğal çevre de olur.Gelecek nesillere  temiz bir çevre bırakmak için doğal kaynakları bilinçsizce tüketmemeliyiz.

NİTELİKLİ İNSAN VE MESLEKLER

Meslek:Geçimimizi sağlamak amacıyla sürekli yaptığımız işe denir Mesleklerin birbirine üstünlüğü yoktur çünkü hepsi bir ihtiyacı karşılamaktadır Meleğimizi seçerken o mesleğin gerektirdiği eğitim durumunu,kişilik özelliklerimizi,yeteneklerimizi(becerilerimizi) iyi düşünmeliyiz.Çünkü her mesleğin yetenek ve gerektirdiği eğitim durumları değişir.Seçeceğimiz mesleğimizin özelliklerini iyi bilmeli ve kendi istek ve yeteneklerimizle karşılaştırmalıyız.

Meslek seçerken şunlara dikkat etmeliyiz?

 1. Meslek kaç yıllık ve nasıl bir eğitim gerektiriyor?
 2. Bu mesleğin nerelerde iş imkanları vardır?
 3. Bu meslekte ne gibi faaliyetler yapılıyor?
 4. Çalışma koşulları nelerdir?(yeri,durumu)
 5. Kazancı nasıldır?
 6.  Bu mesleğin gelecekteki durumu nasıldır?
 7. Bu meslekte istenen bedensel ve kişilik özellikleri nelerdir ve bende bulunuyor mu?(boy,kilo,güç,yetenek,kişisel özellik vb.)

         Çünkü,meslek size toplum içinde belirli bir yer sağlar,hedeflerinize sizi ulaştırır.Ekonomik imkanlar sağlar.Kendinizi gerçekleştirmenizi sağlar.   

Temelinde insan olan meslekler:Öğretmen-doktor-hemşire-psikolog

Temelinde veri olan meslekler: Ekonomist-muhasebeci-istatistikçi-muhasebeci-avukat

Temelinde nesne olan meslekler:Marangoz-pilot-bilgisayar mühendisi-veteriner

Temelinde kavram olan meslekler: Yazar-sosyolog-müzisyen-reklam yazarı-bilim adamı

                           Nitelikli insan işinin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip,işini iyi ve istekle yapan,üretime katkı sağlayan kişidir.Nitelikli insan olmanın en önemli yolu eğitimdir.İyi bir eğitimden geçerek yetişmiş,meslek sahibi kişiler,daha başarılı olacağı için ülkelerinin ekonomisinin  gelişmesine bilinçli olarak daha çok katkıda bulunur.İlgi ve yeteneklerine uygun eğitim almış kişiler toplum için üretmelilerdir.Girişimci olmalılar,fikir üretip,araştırma yapmalılardır.

 

 

                       

5871
0
0
Yorum Yaz