25 12 2008

ÖĞRETMEN HATALARI:

 

 

ÖĞRETMEN HATALARI:

 1. Tekdüze ve sıkıcı olmaya başladığınızı hissettiğinizde;

ü      Konuşma hızınızı değiştirin, çeşitlendirin.

ü      Sesinizdeki değişiklikleri hoş hale getirin.

ü      Konuşma şeklinize iyi zamanlanmış bir bekleme süresi ekleyin  (5 saniye).

ü      Sesinize vurgu ekleyin.

Sınıfa getirdiğiniz klasör ya da çantanızın görünen yüzüne bu üç harfe gözünüz takıldıkça ifade ettiği anlamı düşünün ve gerekli değişiklikleri başlatın. A. S. O. (Asla Sıkıcı Olmayın)

 

 1. Kurallar: Öğrencilerin sınıf kurallarını sahiplenmesi, uygulamaları ve katılımları için; öğrenci anketi geliştirin.

ANKET:

 • Öğrencilerin sınıf içinde daha etkili öğrenmeyi sağlamak için uyulmasını istedikleri 10 kural nedir?
 • Mevcut kurallardan hangileri makul değildir ve neden?
 • Sınıfta öğrencilere uygulanan kurallar hangileridir?
 • Önem sırasına göre en önemli 5 kural hangileridir?

Anketleri inceledikten sonra; kurallar bütününü ortaklaşa hazırlayın.

Bu kuralları düzgün bir biçimde yazın ve göze çarpan bir yere koyun. Defterlerinizin ön yüzüne yapıştırmaları için her öğrenciye bunun kopyasını verin.

Öğrenciler kendilerinden bekleneni bildikleri zaman, büyük olasılıkla, beklenen şeyi yaparlar.

 

   3. Aralıksız konuşma sürenizi maksimum 2 dak. İndirin ve öğrencilerin aktif katılımını artırın, açık uçlu sorularla öğrencileri derse dahil edin. Öğrencinin başardığını duymasını, görmesini ve hissetmesini sağlayın. Merak duygularını teşvik edin. Öğrencinin başardığını hissetmesi ve başarı umudu taşıması için başarı ile karşı karşıya getirilmelidir.

            Öğrencilerin öğrenme hızlarının birbirinden farklı olması nedeniyle, bireysel öğretime yer verilmesi katılımı arttıracaktır.

            “Çok fazla konuşma” monitörü olarak bir öğrenciyi belirleyin, 2 dak. Sonra monitörünüzden size sinyal vermesini isteyin.

 

  4. İzleyebileceğiniz bir YOL HARİTASIna sahip olduğunuzda öğrenme daha etkili ve eğlenceli hale gelecektir.

            Önce yapılacak işleri planlamak ve derin temel malzemeleri belirlemek zorundasınız.

·         Niçin bu konuyu öğreniyoruz?

·         Neler öğreneceğiz?

·         Nasıl öğreneceğim?

·         Ne kadar öğrendiğimi nasıl anlayacağız?

·         Öğrendiklerimizi nerelerde kullanabiliriz?

 Reçeteyi anlaşılır hale getirin ve dersin başında öğrencilere sunun.

 • Konuya karşı öğrencinin merakını ortaya çıkaracak sorular neler olabilir?
 • Öğrenciye çarpıcı gelecek hangi örnekleri verebiliriz?
 • Dersi benimsetmek ve yaşanan gerçeklerle bağını göstermek için ne tür hikayeler anlatabilirim?
 • Bu dersi nasıl eğlenceli hale getirebilirim?
 • Bütün öğrencileri derse nasıl dahil edebilirim?

 

5. Her dersin başında o konuyu öğrenmeleri için haklı ve inandırıcı bir sebep söyleyin.

 • Bu ders öğrenciler için neden önemlidir?
 • Öğrencilerime bu dersin önemini göstermek için hangi hikaye, alıştırma ve aktiviteyi verebilirim?

Bir hikayeden sonra konuya başlayabilirsiniz. Hikayeyi canlı kılın, yavaşlayın ve seyahatin tadını çıkarın. Dersin özünü verin.

 

6. Yaralayıcı kelimeler kullanmayın.

    Ne söylediğinizi ve bunu nasıl söylediğinizi gözlemleyin.

    Geçmişte sizi üzen kelimeleri yazıya dökmek için 5 dak. ayırın. Bu durumları hatırlayıp yeniden yaşamak öğrencilerinize aynı şeyleri asla yapmamanızı size hatırlatacaktır. Öğrencilerinizi ismiyle çağırın.

 

7. Öğrenci merkezli aktivite ve alıştırmaların listesini yapın.

    Derste yapılması gereken işlerin % 60’ını öğrencilerin yapabileceği bir ders planı geliştirin. Planınızın içinde öğrencilerin serbest çalışmaları, grup etkinlikleri, kendi kendilerine öğrenme becerilerine dayalı aktiviteler olmalı.

    Kendinize ve öğrencilerinize güvenin.

 

8. Kullandığınız vücut diline dikkatinizi verin. İletişimde % 55 vücut  dilinin önem kazandığını unutmayın. Kendinizi gözlemleyin. Etkili vücut dilini kullanmaya çalışın.

 

9. Her 10 dak. Bir öğrenci merkezli tekrarlar yapın. “Biraz önce söylediklerimi lütfen kendi kelimelerinizle yazın.” Öğrencilerin dikkatleri dersin üzerine yoğunlaşır. Çünkü herhangi bir anda tekrar yapmalarının isteneceğini bilirler. Sınıf içi tekrarlarda övgüyü bol miktarda kullanın. Sınıf dışı tekrar konusunda öğrencilerinizi ve bilinçlendirin.

 

10. Şaka yapın. Büyük bir gülümseme, eğlenceli bir yoğunlaşma, canlı bir kahkaha, yaşanan durumlarda ve insanlardaki iyi şeyleri bulma yeteneği ve hayatı neşe dolu bir seyahate çevirmeye çalışmak. Eski inanışları çöpe atın ve yerine daha az stresli ve daha eğlenceli bir anlayışı koyun. Sınıfta eğlendirici bir hamle yapın ve öğrencilerinizin kaydettiği gelişmeyi izleyin.

Sınıfta bazen istenmeyen bir davranış ortaya çıktığında bunu şakaya dönüştürerek sorunu daha kolay ve kalıcı çözecektir.

 

11. Özetleme yapın. (Ne öğretildi ve ne öğrenildi?)Bir ders içinde 2-3 defa yapılabilir. (son özetleme dersin sonunda) Özetlemeleri öğretmen yapacağı gibi öğrenciler de yapabilir. Başarılı bir özetlemenin anahtarı, öğrencinin yönlendirildiği ve her öğrencinin katılımıyla gerçekleşen öğrenci-merkezli bir çalışma olmasıdır.

 

12. Öğrencilerinizi birçok yönden tanımaya çalışın. (İlgileri, öğrenme stilleri, kaygıları, önem verdiği değerler gibi) düzenli olarak bu bilgileri kaydedin. Her öğrenciden kendi zihinsel yetenekleriyle ilgili yazılı bir kayıt vermelerini isteyin. Sonra her öğrencinin bireysel özelliklerine uygun beklentiler geliştiriniz ve bunu öğrenciden isteyiniz (cesaretlendirerek). Öğrenci çaba harcadıkça, küçücük de olsa somut sonuçlara ulaştıkça, bu başarısını göklere çıkarınız, övünüz, teşekkür ediniz.

 

13. Sorulardan meydana gelen bir öğretme alışkanlığı oluşturun. Öğrencileri düşünceye sevk edecek bir soruyla derse başlayın. İlk sorunuz öğrencileri harekete geçirecek bir soru olmalıdır. Cesur olun ve sorun: Derste öğreneceklerimizi yaşantınızda nerede kullanabilirsiniz?

 

14. Diğer öğretmenleri öğrenci aleyhine etkilemeyin.

Diğer öğretmenlere, yaptıkları bu rast gele konuşmaların ve konuşmaların meydana getireceği beklentilerin müthiş gücünün farkında olmaları konusunda yardımcı olun.

“Söylediğiniz şeylere dikkat edin.

  Bir öğrencinin geleceğini belirliyorsunuz.” Yazan posteri Öğretmenler Odasına asın. Yargısız infazdan kaçının.

 

15. Geribildirim alın.

Mümkünse kenedinizi videoya çekip,  evde izleyip kendinizi yenileyin. Veya öğrencilerinize 3-4 sorunun cevabını içeren bir kompozisyon yazdırın:

 1. Öğretmeniniz olarak bende gördüğünüz ve beğendiğiniz özellikler nelerdir?
 2. Öğretmeniniz olarak bende gördüğünüz ve beğenmediğiniz özellikler nelerdir?
 3. Öğretmeniniz olarak benden yaptıklarım dışında ne tür davranışlar bekliyorsunuz?

 

16. Öğrencilerinize saygı gösterin.

Okulda ve dışarıdaki hayatta karşılıklı saygının önemini her sınıfta tartışın. Kendilerine saygısız davranıldığını hissettikleri durumları anlattırarak bu tür yaşantılar ile ilgili yorum ve değerlendirmeler yapmalarını teşvik edin.

“Hayat daima senin ona verdiğini sana geri verir. Eğer sen daha fazla sevgi istersen, aha fazla sevgi ver! Eğer daha fazla anlayış ve saygı istiyorsan, daha fazla anlayış ve saygı ver!...”

Suçlama üzerine değil de çözüm  üzerine yoğunlaşın. Sınıfta saygı ve nezaketi arttırma yollarını bulmaya çalışın. Sınıfta ve bütün okulda saygı seviyesini arttırmanın yollarını yazmalarını isteyin. Saygısızlığın ortaya çıktığı durumlarda sizi ve başkalarını uyaracak bir kelime bulun.

 

17. Öğrenme ışıltınızı kaybetmeyin.

Ders anlatma, öğrenme ve paylaşma konusunda sizi heyecanlandıran kitaplar bulun. Kendi alanınızla ilgili seminerlere katılın. Kendi alanınızla ilgili dergilere abone olun. İye yeni başlayan öğretmenlerle tanışın, konuşun. Öğrenme aşkıyla yolunuzu canlı tutun ve yaşam ışıltınızı asla kaybetmeyin.

 

18. Davranışlarınızda tutarlı olmalısınız.

Öğrencilerin kendi davranışlarını kontrol edebilen bireyler olmalarında tutarlı öğretmen davranışları önemlidir.

 

19.Veliler ile iletişimin işinizin ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul edin.

Velilerle iletişimde başlatıcılık görevinin de öğretmene ait olduğunu bilin.

Sınıfınızda moral desteğe ihtiyacı olan 10 öğrencinin listesini yapın. Ailelerine anlatacağınız sadece iyi şeyleri düşünün. Anne-baba ile çocuğu hakkında görüşüyorken söze mutlaka çocuğun olumlu ve üstün özelliklerini dile getirerek başlamalısınız. Öğrenciyi ailesine övdükten sonra, o öğrenci dersinize gelene kadara bekleyin.

 

20. Nicelik değil nitelik üzerinde yoğunlaşın. Öğrencilerin ihtiyaç, ilgi ve istekleri doğrultusunda dersinizi işleyin.

 

21. Öğrencilerle ahenkli bir ilişki kurmak; öğrenmeyi ve öğretmeyi eğlenceli ve daha etkin bir hale getirir. Yüzünüzde hayat dolu bir gülümseme ile kompliman yapın, övün, başarılarının farkında olun, kararlı, adil ve neşeli bir öğretmen olarak tanınmaya çalışın. Öğrenciler onlara değer verdiğinizi bildiklerinde kendi davranışlarını kontrol etmeye başlarlar.

 

22. Dokunmak: Öğrencilerinize nasıl tokalaşacağını ve nasıl ilgi gösterileceğini öğretin. Öğrencilerinize dokunun. En iyi dokunuşlardan biri nazik birkaç kelime eşliğinde basit bir tokalaşmadır.

Diğer etkili bir dokunuş da öğrencinin omzunda elinizi hafifçe koymaktır.

Sınıfınızda hem zihinsel hem de fiziksel dokunuşa ihtiyacı olan en az 5 öğrenci belirleyin. Onlara söyleyecek birkaç özel şey bulun ve yanlarına giderek ilginizi gösterecek şekilde ellerini sıkın. Cesaretinizi toplayın ve ona yardım etmek için nazikçe omzuna dokunun.

23. Öğrencilerinizi kulaklarınızla, kalbinizle ve büyük ir ilgiyle dinleyin. Gülümseyin. Kısa bir süre de olsa zaman ayırın, böylece o kişinin hayatının çok özel bir insanı olun.

 

24. İ. B. E. Yok.

      İkna etme: Öğrencilerinizi dersin önemi ve bilginin onların ihtiyaçlarını karşılayacağı konusunda ikna etmelisiniz (Bir hikaye anlatmak)

      Bilgilendirmek: Öğrenilecek ve uygulanacak bilgilerle dersi anlaşılır yapmalısınız.

      Eğlence: Küçük bir eğlenceyle dersinizi canlandırın. Komik örnekler verin, şakalar yapın.

 

25. Söylenmesi gereken şeyleri (düşünce, öneri gibi) bunları duymaya ihtiyacı olan kişiye söyleyin, böylece öğrencileriniz ve kendi hayatınızda pozitif bir fark yaratın.

 

26. “Benim misyonum nedir?” diye kendinize sorun.

Önce yaptığınız işin önemine ve büyüklüğüne inanmanız gerekir.

Karanlığa küfretmeyi, suçlu aramayı, sistemi, diğer meslektaşları, toplumu,  siyasetçileri vb. suçlamayı bırakın. Yarına kalmak, hatırlanmak için ne yapmalıyım sorusuna cevaplar bulmaya çalışın.

 

27. Göz temasınızı 2-5 saniye arttırarak ders anlatımını neşeli hale getirin.

Bu beceri etkileyici bir öğretmen ve iletimci olmanıza yardımcı olur.

 

28. Ana hedefiniz; öğrencilerin istenmeyen davranışını düzeltmek ve doğru davranmalarını sağlamaktır.

İstemediğiniz şeyden ziyade istediğiniz şeyi söyleyerek öğrencilerinizin kafasında yeni bir resim oluşturun. Eleştirel olmayın, çünkü bu incitir ve pek yardımcı olmaz. GELECEK SEFERE ifadesini yalın bir şekilde kullanın.

 

29. Öğrencileriniz kendilerini önemli hissetme ihtiyacındadırlar. Onları kalbinizde dinleyin. Kalpten dinlemek; karşımızdaki kişinin hissettiklerini içimizde duymaktır.

Öğrencilerle sağlıklı iletişim kurabilmenin en iyi yolu, önce onları duymak, dinlemek ve söylediklerini anlamaya çalışmaktır.

Her akşam başınızı yastığa koyduğunuzda kendinize şu  soruyu sorunuz: “Bugün kimin kendini iyi hissetmesini sağlayacak bir şey yaptım? Bir tebessüm, bir mesaj, bir telefon, bir mektup ya da bir güzel söz...

 

30. Dünya şaşırtıcı bir şekilde değişmektedir. Öğretmen olarak, eğitim ve iletmişimin yeni ve farklı yollarını öğrenmeyi denemelisiniz.

Bir derse farklı bir tarzda girmek ve bir dersi alışageldiğiniz yöntemden farklı bir yöntemle işlemek, önemli değişiklikler için başlangıç olabilir.

Öğrencilerden bir derste;

·         Öğrendiklerini çizimlerle ifade etmelerini istemek,

·         Derin ana fikri ile ilgili posterler hazırlatmak, çeşitli drama etkinliklerini organize etmek,

·         Öğrencilerin görsel, işitsel ve duyusal algılamalarını geliştirici oyunlar hazırlamak.

Günde 10 dak. ayırarak, ertesi günkü dersleriniz için ne gibi farklı şeyler yapabileceğinizi düşünmek ve aklınıza gelenleri bir yere not etmekle başlayabilirsiniz.

 

0
0
0
Yorum Yaz